Jak powinien uprawiać sport nastolatek?

Osoby w wieku dojrzewania, zwłaszcza płci męskiej, decydują się na intensywne ćwiczenia siłowe. Powód? Ich dorastanie to czas burzy hormonalnej, zatem stając się dorosłym mężczyzną, dążą do tego, aby poprawić swój wygląd fizyczny, a co za tym idzie, zależy im na lepszej kondycji fizycznej oraz przede wszystkim na tym, żeby wyglądać bardziej atrakcyjnie. W związku z tym pierwsze, co przychodzi na myśl dorastającemu nastolatkowi to kupienie karnetu na siłownię. Czy jest to aby na pewno dobry moment na tego rodzaju intensywny wysiłek fizyczny? Dowiesz się o tym z dalszych fragmentów. Podpowiemy, jaką dyscyplinę powinien wybierać nastolatek i na czym powinien opierać się jego trening siłowy.

uśmiechnięte młode dziewczyny
Wielu ekspertów jest zdania, że człowiek na etapie dojrzewania – niezależnie od płci – nie powinien zbytnio się forsować treningiem siłowym, ponieważ dorastanie oraz intensywna aktywność fizyczna zupełnie nie idą ze sobą w parze. Nie ma między nimi kompatybilności – tak wydaje się na pierwszy rzut oka i rzeczywiście, jeżeli mowa o tym, jak duża jest huśtawka hormonalna w organizmie nastolatka, rzeczywiście nie można przesadzać, lecz nie oznacza to, że treningi wszelkiego rodzaju i w każdym wymiarze są dla osób w tej grupie wiekowej kompletnie zabronione.
Kształtująca się sylwetka młodego człowieka przede wszystkim musi być ćwiczona stopniowo i z umiarem, bez szaleństwa związanego ze zbyt dużym naciskiem i przesadną intensywnością treningów siłowych. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się negatywnych konsekwencji dla zdrowia nastolatka. Rozumie się przez to przykładowo zahamowanie wzrostu oraz rozmaite kontuzje ze ścięgnami czy też kośćmi i mięśniami.

Artykuł dzięki: