Początek przygody ze sportem. Porady dla amatorów

Do tej pory nie miałeś jeszcze okazji na dobre zaprzyjaźnić się ze sportem? Poszukiwałeś przez długi czas odpowiedniej aktywności fizycznej, która by Ci spasowała? A może decydowałeś się na to, żeby kupić karnet na siłownię, ale nigdy nie zmotywowałeś się do regularnego odwiedzania klubu fitness? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik najważniejszych zasad związanych z uprawianiem sportu przez amatora. Jak ćwiczyć, by śmiało można było stwierdzić, że nasz trening jest zdrowy, a do tego, że zmierzamy ku dobrej drodze, jeżeli mowa o spodziewanych rezultatach.

dziewczyna na macie
Przede wszystkim nie patrz na innych- to podstawowa zasada w sporcie. Nie ma sensu mierzyć sił na siły kolegi czy osoby biegnącej na bieżni obok naszej. Wszyscy z nas cechujemy się indywidualną, personalną kondycją, a także zupełnie innymi możliwościami wytrzymałościowymi, zdolnościami wydolnościowymi czy samopoczuciem. Inna jest nasza sprawność i choroby z którymi niektórzy się borykają, zaś inni nie. To wszystko w bardzo dużym stopniu przekłada się na ostateczny efekt naszego wysiłku fizycznego, niemniej jednak nie zapominajmy o tym, że przecież bardzo ważne jest, żeby w końcu uzyskać spodziewane rezultaty, lecz nie robimy tego na czas – każdy w swoim tempie i w zgodzie z własnym organizmem.
By móc cieszyć się dobrymi wynikami w sporcie, musimy zachować zasadę umiaru. W szczególności na początku przygody z wybraną dyscypliną sportową, ludzie decydują się na intensywne ćwiczenie, nawet często ponad swoje możliwości, co niekoniecznie jest dobre dla naszego organizmu, w tym stawów czy mięśni kompletnie niemających czasu na regenerację. Tak jak Ty potrzebujesz czasu na to, żeby swobodnie się zrelaksować i odprężyć, podobnie i Twoje ciało. Nie przesadzaj zatem z treningami i ich intensywnością.
Artykuł dzięki: